Historia Żydów i zwiedzanie Kazimierza w Krakowie z przewodnikiem
Kraków był miastem wielu religii i narodów. Zamieszkiwali w nim również Żydzi, początkowo na terenie późniejszej dzielnicy uniwersyteckiej. W XVI w. życie żydowskie skoncentrowało się na Kazimierzu, gdzie powstały kolejne synagogi i sklepy. Ten świat będzie trwał do 1939 r.
Przykładowe trasy zwiedzania:
- Tajemnice ulicy Szerokiej, rabina Remuh, cmentarzy żydowskich: Starego Cmentarza Remuh i Nowego
- Esterka, Lewko, Wolf Popper, Helena Rubinstein i miejsca z nimi związane
- Życie codzienne Żydów krakowskich. Jak się modlili, jakie mieli zwyczaje, co jedli i jak żyli Żydzi krakowscy?
- Helena Rubinstein, Mordechaj Gebirtig, Roman Polański - co nam zostało z dawnego, żydowskiego świata na Kazimierzu?
Proponowane wstępy:
Żydzi Kazimierz Kraków przewodnik zwiedzanie
Ulica Szeroka
Ulica Szeroka była centralnym punktem części Kazimierza zamieszkałej przez Żydów. Przy ulicy stały trzy synagogi, w tym najsłynniejsza i najważniejsza - Stara Synagoga. Jedną z mieszkanek ulicy była Helena Rubinstein, która się tu wychowała i opuściła Kazimierz by założyć firmę kosmetyczną. Na przełomie czerwca i lipca na Szerokiej odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej.
Plac Nowy
Plac Nowy był głównym miejscem handlu dla krakowskich Żydów. W jego środku stoi Okrąglak - charakterystyczna budowla z licznymi oknami, gdzie możemy kupić zapiekanki z Kazimierza. A przed wojną można było dostać tu koszerne mięso, które miało certyfikat rabina. Dziś kupimy na Placu Nowym pamiątki, stare rzeczy, a wieczorem spędzimy czas w jednej z licznych knajpek, które są czynne do późna w nocy.
Dom Heleny Rubinstein
Przy ulicy Szerokiej mieszkała Helena Rubinstein, jedna z Żydówek krakowskich, która uczyniła Kazimierz słynnym na całym świecie. W wieku 19 lat wyjechała do Australii i Stanów Zjednoczonych, gdzie ciężko pracowała, używając kremów wytwarzanych według recepty jej babci z Krakowa. W ten sposób Helena Rubinstein zaczęła tworzyć działające do dziś imperium kosmetyków.
Nowy Cmentarz Żydowski
Podczas zwiedzania Kazimierza warto dojść do końca ulicy Miodowej, gdzie znajduje się kirkut. Na nowym cmentarzu żydowskim pochowani są mieszkańcy Krakowa wiary mojżeszowej, którzy żyli w naszym mieście w XIX i XX w. Cmentarz ma powierzchnię ok. 4,5 ha, posiada ceglaną halę przedpogrzebową, lapidarium, pomnik oraz 10000 nagrobków (najstarszy z 1809 roku).
Stary Cmentarz Żydowski
Podobno na ulicy Szerokiej znajduje się pierwszy cmentarz żydowski w dzisiejszym Krakowie, o czym mówi legenda... A na pewno za murami synagogi Remuh znajduje się Stary Cmentarz Żydowski z XVI w., jeden z najstarszych w Europie. Do w. XVIII służył on krakowskiej gminie żydowskiej, na nam pochowani są m.in. Wolf Popper i Moses Isserles (Remuh).
Festiwal Kultury Żydowskiej
Raz w roku ulica Szeroka przemienia się w wielką scenę, na której artyści żydowscy z całego świata grają tradycyjne, jak i współczesne piosenki klezmerskie. Ale nie tylko. To też ponad 200 wydarzeń - koncertów, wykładów, dyskusji, happeningów i warsztatów, w których bierze udział ponad 30 tysięcy gości z całego świata. Festiwal Kultury Żydowskiej jest transmitowany przez telewizję.