Zwiedzanie Podgórza w Krakowie z przewodnikiem
Początkowo Podgórze miało być konkurencją dla Krakowa. Założone przez Austriaków po I rozbiorze Polski szybko jednak zaczęło pełnić inne funkcje. Dawne Wolne Królewskie Miasto Podgórze, położone na drugim brzegu Wisły, skrywa wiele tajemnic. To wędrówka przez czas: od mitycznego Kopca Kraka, poprzez Rynek Podgórski aż do miejsc, położonych na terenie getta krakowskiego.
Przykładowe tematy zwiedzania:
- Twierdza Kraków i rządy austriackie w Krakowie
- Jak miasto Kraków się powiększało (dla dzieci i młodzieży)
Proponowane wstępy:
- Wejście na Kopiec Kraka
Podgórze Kraków przewodnik zwiedzanie
Rynek Podgórski
Rynek Podgórski to centrum dawnego Miasta Podgórze, założonego przez Austriaków na drugim brzegu Wisły pod koniec XVIII w. Dominuje nad nim kościół św. Józefa, neogotyckie dzieło Jana Sas-Zubrzyckiego. Z Rynku Podgórskiego wyruszyły w listopadzie 1918 r. polskie oddziały w kierunku Wieży Ratuszowej na Rynku, gdzie znajdował się odwach austriacki.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach związane jest z życiem i działalnością siostry Faustyny Kowalskiej. Niedaleko, w fabryce Solvay, pracował młody Karol Wojtyła, który po pracy często modlił się w łagiewnickim kościele. Od lat 40. XX wieku do obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu św. Faustyny pielgrzymują miliony pątników.
Kopiec Kraka
Kopiec Kraka to jeden z najstarszych (z VII w.) kopców Krakowa, stojący w Podgórzu już od czasów słowiańskich. Według legendy na jego szczycie spalono ciało założyciela grodu - księcia Kraka. Przez wieki witano tutaj także wiosnę i dzisiaj nawiązuje do tej tradycji święto Rękawki, które na Kopcu Kraka odbywa się corocznie. Kilka kilometrów dalej, we wsi zwanej Mogiła, usypano kopiec córki Kraka - Wandy.