Zwiedzanie Plant i dawnych murów miejskich w Krakowie z przewodnikiem
Na początku XIX wieku zburzono mury obronne, pozostawiając ich niewielki fragment z Bramą Floriańską i Barbakanem. Na miejscu murów miejskich i fos powstały Planty, okalające zielonym pierścieniem całe Stare Miasto. Nazwa Plant pochodzi od plantacji, plantowania, czyli wyrównywania wałów i fos. Mają długość 4 km, stoją na nich pomniki przedstawiające postacie z naszej kultury. Przy Plantach stoi również słynny Teatr im. Juliusza Słowackiego.
Przykładowe tematy zwiedzania:
- Dlaczego przez wieki nikt nie mógł zdobyć miasta Krakowa? (dla dzieci i młodzieży)
- Organizacja cechowa a obrona Krakowa od XIII do XVII wieku. Rola Bractwa Kurkowego
- Problem "czyścimurków" i koncepcje zagospodarowania terenu dawnych murów i fos
Proponowane wstępy:
- Celestat
- Brama Floriańska i mury miejskie
Planty Mury Kraków przewodnik zwiedzanie
Dawne mury miejskie
Dawne mury miejskie otaczały Kraków przez wieki, składały się z ponad 40 baszt i 8 bram. Otoczone fosą zasilaną wodami Rudawy i Wisły bronione były przez cechy szkolone przez Bractwo Kurkowe, istniejące do dzisiaj, mające swą siedzibę w Celestacie. W XIX wieku mury miejskie rozebrano, do dzisiejszych czasów zachowały się tylko Barbakan i Brama Floriańska. Jeśli macie Państwo chęć wejść do Barbakanu i na dawne mury miejskie z naszymi przewodnikami - służymy pomocą!
Barbakan
Barbakan bronił miasto od strony północnej i był ważną częścią murów obronnych. Przez 500 lat wrogowie nie mogli zdobyć Krakowa. Nie udało się to również Rosjanom w czasie konfederacji barskiej, kiedy to Marcin Oracewicz miał zabić dowódcę wroga guzikiem od swego żupana. Dzisiaj możemy wejść do Barbakanu, by zobaczyć, jak miasto było skutecznie bronione przez wieki.
Brama Floriańska
Brama Floriańska to jedyna zachowana brama, która wraz z fragmentem murów obronnych i Barbakanem przetrwała do dziś. Była bramą reprezentacyjną, tutaj zaczynała się Droga Królewska. Brama pochodzi z początku XIV wieku, jest zbudowana z kamienia i ma 34,5 metra wysokości. Zapraszamy do zwiedzenia Bramy Floriańskiej i dawnych murów miejskich z przewodnikiem. Wspinamy się do góry!
Teatr Słowackiego
Pod koniec XIX wieku dla mieszkańców Krakowa ważna była sprawa zbudowania nowego budynku teatru. Rozpatrywano różne lokalizacje i w końcu wybór padł na obrzeża współczesnego miasta w okolicy nieciekawej, albowiem na miejscu dawnego szpitala Duchaków i niedaleko dworca. W Teatrze Słowackiego wystawiano pierwsze sztuki Wyspiańskiego. A w antraktach zobaczymy kurtynę Siemiradzkiego.