Kraków z przewodnikiem

Zwiedzanie Plant i dawnych murów miejskich w Krakowie z przewodnikiem

Na początku XIX wieku zburzono mury obronne, pozostawiając ich niewielki fragment z Bramą Floriańską i Barbakanem. Na miejscu murów miejskich i fos powstały Planty, okalające zielonym pierścieniem całe Stare Miasto. Nazwa Plant pochodzi od plantacji, plantowania, czyli wyrównywania wałów i fos. Mają długość 4 km, stoją na nich pomniki przedstawiające postacie z naszej kultury. Przy Plantach stoi również słynny Teatr im. Juliusza Słowackiego.

Przykładowe tematy zwiedzania:

  • Dlaczego przez wieki nikt nie mógł zdobyć miasta Krakowa? (dla dzieci i młodzieży)
  • Organizacja cechowa a obrona Krakowa od XIII do XVII wieku. Rola Bractwa Kurkowego
  • Problem "czyścimurków" i koncepcje zagospodarowania terenu dawnych murów i fos

Proponowane wstępy:

  • Celestat
  • Brama Floriańska i mury miejskie

Zwiedzanie Barbakanu w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie Bramy Floriańskiej w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie Teatru Słowackiego w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie Plant w Krakowie z przewodnikiem

Planty Mury Kraków przewodnik zwiedzanie

Dawne mury miejskie

Dawne mury miejskie otaczały Kraków przez wieki, składały się z ponad 40 baszt i 8 bram. Otoczone fosą zasilaną wodami Rudawy i Wisły bronione były przez cechy szkolone przez Bractwo Kurkowe, istniejące do dzisiaj, mające swą siedzibę w Celestacie. W XIX wieku mury miejskie rozebrano, do dzisiejszych czasów zachowały się tylko Barbakan i Brama Floriańska. Jeśli macie Państwo chęć wejść do Barbakanu i na dawne mury miejskie z naszymi przewodnikami - służymy pomocą!

Zwiedzanie dawnych murów miejskich

Brama Floriańska

Brama Floriańska to jedyna zachowana brama, która wraz z fragmentem murów obronnych i Barbakanem przetrwała do dziś. Była bramą reprezentacyjną, tutaj zaczynała się Droga Królewska. Brama pochodzi z początku XIV wieku, jest zbudowana z kamienia i ma 34,5 metra wysokości. Zapraszamy do zwiedzenia Bramy Floriańskiej i dawnych murów miejskich z przewodnikiem. Wspinamy się do góry!

Zwiedzanie Bramy Floriańskiej

Teatr Słowackiego

Pod koniec XIX wieku dla mieszkańców Krakowa ważna była sprawa zbudowania nowego budynku teatru. Rozpatrywano różne lokalizacje i w końcu wybór padł na obrzeża współczesnego miasta w okolicy nieciekawej, albowiem na miejscu dawnego szpitala Duchaków i niedaleko dworca. W Teatrze Słowackiego wystawiano pierwsze sztuki Wyspiańskiego. A w antraktach zobaczymy kurtynę Siemiradzkiego.

Zwiedzanie Teatru Słowackiego