Kraków z przewodnikiem

Zwiedzanie śladami słynnych osób w Krakowie z przewodnikiem

Z Krakowem związanych jest wiele osób, które ważne były nie tylko dla miasta, lecz także dla Polski i Europy. Domy, ulice, place, kościoły, wielkie i małe wydarzenia... Zapraszamy szlakami ważnych ludzi związanych z dawną stolicą Polski!

Słynne osoby Kraków przewodnik zwiedzanie

Tadeusz Pankiewicz

W czasie okupacji niemieckiej Tadeusz Pankiewicz prowadził Aptekę pod Orłem, jedyną działającą aptekę w getcie krakowskim. Był świadkiem perfidii i okrucieństwa okupantów, jak i tragedii i cierpienia Żydów. Wielu z nich w jego Aptece czuli się jak ludzie... Po wojnie pan Pankiewicz opublikował swe wspomnienia w książce, będącej dramatycznym wspomnieniem o życiu w getcie.

Info Tadeusz Pankiewicz

Oskar Schindler

Niemiecki przemysłowiec Oskar Schindler znany jest na całym świecie z filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera". Schindler przybył do Krakowa jesienią 1939 r. i zaczął prowadzić Fabrykę Emalia, w której produkowano rzeczy dla żołnierzy: menażki, łyżki, widelce, ale też amunicję i pociski. Zatrudniał w swej fabryce Żydów z getta, uratował przed zagładą 1100 osób z Krakowa.

Info Oskar Schindler

Karol Wojtyła

Karol Wojtyła urodził się w pobliskich Wadowicach i rok przed wojną przyjechał do Krakowa, by studiować na Uniwersytecie polonistykę. W czasie okupacji rozpoczął studia teologiczne i pracował fizycznie w Łagiewnikach. Wyświęcony w Katedrze Wawelskiej na księdza zaczął swą służbę Bogu i człowiekowi. Jako papież Jan Paweł II stawał przy ulicy Franciszkańskiej w oknie pałacu, w którym mieszkał jako arcybiskup Krakowa.

Info Karol Wojtyła

Helena Rubinstein

Helena Rubinstein, twórczyni światowego imperium kosmetyków, pochodziła z Kazimierza i mieszkała w domu przy ulicy Szerokiej. Była jedną z ośmiorga dzieci biednej żydowskiej rodziny. Wyemigrowała do Australii i do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczęła produkować luksusowe kosmetyki dla kobiet. Rubinstein uważana jest za jedną z najbogatszych kobiet w historii świata.

Info Helena Rubinstein