Zwiedzanie śladami słynnych osób w Krakowie z przewodnikiem
Z Krakowem związanych jest wiele osób, które ważne były nie tylko dla miasta, lecz także dla Polski i Europy. Domy, ulice, place, kościoły, wielkie i małe wydarzenia... Zapraszamy szlakami ważnych ludzi związanych z dawną stolicą Polski!
Słynne osoby Kraków przewodnik zwiedzanie
Krak
Legendy wiążą jego osobę z VII w., nad rzeką Wisłą, na Wzgórzu Wawelskim, książę Krak miał założyć zamek i miasto, które zaczęto nazywać jego imieniem, czyli Krakowem. Wedle innych legend, miał pokonać smoka, który nagle pojawił się w jednej z jam pod Wawelem, a gdy Krak zmarł, mieszkańcy nosząc w rękawach koszul ziemię usypali mu kopiec, który stoi do dnia dzisiejszego.
Tadeusz Pankiewicz
W czasie okupacji niemieckiej Tadeusz Pankiewicz prowadził Aptekę pod Orłem, jedyną działającą aptekę w getcie krakowskim. Był świadkiem perfidii i okrucieństwa okupantów, jak i tragedii i cierpienia Żydów. Wielu z nich w jego Aptece czuli się jak ludzie... Po wojnie pan Pankiewicz opublikował swe wspomnienia w książce, będącej dramatycznym wspomnieniem o życiu w getcie.
Mikołaj Kopernik
"Wstrzymał Słońce, ruszył ziemię, polskie go wydało plemię". Mikołaj Kopernik był jednym z najsłynniejszych studentów Akademii Krakowskiej. W Krakowie studiował w latach 1491-1494. Wedle legend swych obserwacji nieba miał dokonywać na dachu Collegium Maius. Rękopisy wielkiego polskiego astronoma znajdują się dziś w Bibliotece Jagiellońskiej.
Oskar Schindler
Niemiecki przemysłowiec Oskar Schindler znany jest na całym świecie z filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera". Schindler przybył do Krakowa jesienią 1939 r. i zaczął prowadzić Fabrykę Emalia, w której produkowano rzeczy dla żołnierzy: menażki, łyżki, widelce, ale też amunicję i pociski. Zatrudniał w swej fabryce Żydów z getta, uratował przed zagładą 1100 osób z Krakowa.
Wit Stwosz
Wit Stwosz przybył do Krakowa z Norymbergi. Tu mieszkał 20 lat, tu stworzył swe najsłynniejsze dzieło - Ołtarz, który możemy zobaczyć w kościele Mariackim.
Amon Göth
Amon Göth zlikwidował getto w Krakowie i następnie był komendantem obozu w Płaszowie. Mieszkał w willi na terenie obozu. Göth nie tylko administrował obozem, sam również mordował więźniów w sposób okrutny, wykorzystując każdą sytuację do zabicia człowieka. Po wojnie, w roku 1946, został osądzony w Krakowie i powieszony w więzieniu przy ulicy Montelupich.
Zygmunt August
Ostatni z Jagiellonów, Zygmunt August, był przedostatnim wielkim władcą Polski, który żył i rezydował na Zamku na Wawelu. Dla niego to król zamówił arrasy wawelskie, a sam Zamek zyskał ostatecznie charakter rezydencji renesansowej. W Katedrze Wawelskiej znajduje się słynna kaplica grobowa Zygmunta Augusta, jego siostry Anny oraz ojca - Zygmunta Starego, słynna Kaplica Zygmuntowska.
Karol Wojtyła
Karol Wojtyła urodził się w pobliskich Wadowicach i rok przed wojną przyjechał do Krakowa, by studiować na Uniwersytecie polonistykę. W czasie okupacji rozpoczął studia teologiczne i pracował fizycznie w Łagiewnikach. Wyświęcony w Katedrze Wawelskiej na księdza zaczął swą służbę Bogu i człowiekowi. Jako papież Jan Paweł II stawał przy ulicy Franciszkańskiej w oknie pałacu, w którym mieszkał jako arcybiskup Krakowa.
Marcin Oracewicz
Barbakan krakowski nie został nigdy zdobyty. Ale gdy w 1768, w czasie konfederacji barskiej, pod mury miejskie podeszli Rosjanie, obrona Krakowa walczyła ostatkiem sił, dodatkowo kończyła się amunicja. Marcin Oracewicz, członek Bractwa Kurkowego i doskonały strzelec, ocalił Barbakan jak i całe miasto, używając do tego... guzika ze swego płaszcza, o czym mówi legenda.
Helena Rubinstein
Helena Rubinstein, twórczyni światowego imperium kosmetyków, pochodziła z Kazimierza i mieszkała w domu przy ulicy Szerokiej. Była jedną z ośmiorga dzieci biednej żydowskiej rodziny. Wyemigrowała do Australii i do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczęła produkować luksusowe kosmetyki dla kobiet. Rubinstein uważana jest za jedną z najbogatszych kobiet w historii świata.