Kraków z przewodnikiem

Zwiedzanie chrześcijańskiego Kazimierza w Krakowie z przewodnikiem

Kazimierz zwykle kojarzymy z ludnością żydowską, ale przez wieki mieszkali tu wspólnie Żydzi i chrześcijanie. Miasto powstało wokół fundacji Kazimierza Wielkiego: kościoła Bożego Ciała i kościoła św. Katarzyny. Jednak jego pierwszym kościołem jest legendarna Skałka.

Przykładowe tematy zwiedzania:

  • Dlaczego królowie przed koronacją przychodzili na Skałkę? (dla dzieci i młodzieży)
  • Chrześcijanie i Żydzi, czyli o stosunkach polsko-żydowskich

Proponowane wstępy:

  • Muzeum Etnograficzne w dawnym ratuszu kazimierskim
  • Krypta Wielkich Polaków na Skałce

Zwiedzanie kościoła na Skałce w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie Placu Wolnica w Krakowie z przewodnikiemZwiedzanie Ratusza Miasta Kazimierza z przewodnikiem po KrakowieZwiedzanie kościoła Bożego Ciała w Krakowie z przewodnikiem

Kościoły Kazimierz Kraków przewodnik zwiedzanie

Kościół na Skałce

Kościół pw. św. Michała Archanioła stanął nieopodal Wawelu na wzgórzu nazywanym Skałką. Wedle legendy w kościele miał ponieść śmierć biskup krakowski Stanisław i szybko jego grób otoczono kultem. W następnych latach przybyli tu paulini, sprowadzeni przez Jana Długosza. Wielki kronikarz został pochowany w krypcie pod kościołem, gdzie stworzono następnie Panteon Wielkich Polaków.

Zwiedzanie kościoła na Skałce

Ratusz miasta Kazimierza

Początki ratusza na Kazimierzu sięgają XV w., jednak z biegiem czasu był on wielokrotnie przebudowywany. Pierwotną siedzibą władz miejskich był drewniany budynek, który stał na rynku obok jatek, kramów i straganów. W roku 1414 przystąpiono do budowy murowanego gmachu ratusza. Na wschodniej stronie ratusza zobaczymy tablicę pamiątkową związaną z przyjęciem Żydów w Polsce. Dziś znajduje się tu siedziba Muzeum Etnograficznego.

Zwiedzanie Ratusza Kazimierza

Kościół Bożego Ciała

Pierwszy, drewniany kościół ufundował około 1340 roku Kazimierz Wielki. Wedle jego zamierzeń, miał być on głównym kościołem dla miasta Kazimierza. Władysław Jagiełło sprowadził następnie kanoników regularnych i dla nich zbudowano przy kościele klasztor. W kościele pochowany jest św. Stanisław Kazimierczyk. W środku zobaczymy ambonę w kształcie łodzi i obrazy Tomasza Dolabelli.

Zwiedzanie kościoła Bożego Ciała