Zwiedzanie Katedry Wawelskiej w Krakowie z przewodnikiem
Katedra Wawelska to miejsce koronacji, ślubów i pogrzebów królów Polski. Katedra jest związana ze świętym Stanisławem i świętą Jadwigą. Jej wnętrze to doskonała lekcja historii, która nie zamyka się tylko w nagrobkach, sarkofagach czy też pomnikach. To żyjące serce narodu.
Przykładowe tematy zwiedzania:
- Koronacja króla i królowej (dla dzieci i młodzieży)
- Święta Jadwiga i święty Stanisław (dla dzieci i młodzieży)
- Nekropolia władców polskich na tle historii kraju
- Katedra Wawelska - świadek wielkich wydarzeń
Proponowane wstępy:
- Muzeum Diecezjalne na Wawelu
- Groby Królewskie
- Dzwon Zygmunta
Katedra Wawel Kraków przewodnik zwiedzanie
Groby Królewskie
W kryptach Katedry Wawelskiej chowano królów z dynastii Jagiellonów, Wazów jak i królów elekcyjnych. Gdy władców zabrakło, miejsce w niej znaleźli bohaterowie narodowi i poeci. Tutaj spoczęli Zygmunt Stary i Zygmunt August, Wazowie, Sobieski, książę Poniatowski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki. A krypta św. Leonarda, to najstarsza część podziemi wawelskich, w niej pierwszą mszę prymicyjną odprawił Karol Wojtyła.
Dzwon Zygmunt
Dzwon Zygmunt jest najsłynniejszym polskim dzwonem. Bije tylko w określone dni, na święta narodowe i kościelne i wtedy, gdy coś ważnego dzieje się w kraju. Na wieży Katedry Wawelskiej został zawieszony w 1521 r., imię dostał od króla Zygmunta Starego. Dzwon waży 10980 kg, a samo jego serce 300 kg. Uruchamiają go 8-10 osób. A jego czysty głos to sprawa pewnego lutnika, o czym mówi legenda o dzwonie Zygmunta...
Kaplica Zygmuntowska
Jedna z najsłynniejszych kaplic w Katedrze Wawelskiej - Kaplica Zygmuntowska - powstała dzięki pracy Bartłomieja Berrecciego, słynnego twórcy epoki Odrodzenia. Ze względu na swe piękno nazywana jest "renesansową perłą po północnej stronie Alp". Jest to miejsce pamięci ostatnich Jagiellonów: Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki.