Zwiedzanie getta w Krakowie z przewodnikiem
Getto krakowskie założone zostało w 1941 r. przez Niemców i istniało 2 lata. Mieszkało w nim ok. 17 tysięcy Żydów z Krakowa, zamkniętych na terenie otoczonym murem. Jego największym placem był Plac Zgody, który po wojnie otrzymał nazwę Placu Bohaterów Getta. Na terenie getta znajdowała się Apteka pod Orłem Tadeusza Pankiewicza, a poza jego murami Fabryka Emalia Oskara Schindlera.
Przykładowe tematy zwiedzania:
- Życie codzienne w getcie krakowskim
- Losy tych, co przeżyli
Proponowane wstępy:
- Fabryka Oskara Schindlera
- Apteka pod Orłem
Getto Kraków przewodnik zwiedzanie
Apteka pod Orłem
Apteka pod Orłem, którą prowadził Tadeusz Pankiewicz, była bardzo ważnym punktem w getcie w Krakowie. To tutaj istniała namiastka normalnego życia, tutaj Żydzi krakowscy zapominali o otaczającej ich rzeczywistości... Swoje wspomnienia opisał Pankiewicz po wojnie w książce pod tym samym tytułem. Dziś w Aptece możemy odwiedzić oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Obóz koncentracyjny w Płaszowie
Obóz w Płaszowie był ostatnią stacją dla Żydów krakowskich, gdzie większość z nich znalazła śmierć. Tysiące więźniów słowiańskich również straciło tu życie. Przez obóz Płaszów przeszło prawdopodobnie około 150 tysięcy więźniów, głównie z Małopolski, Węgier i Słowacji. Część z nich była wywożona do obozów w Auschwitz i Belzec (w Bełżcu) oraz na roboty do Niemiec.
Lista Schindlera
W marcu 1993 Steven Spielberg zaczął kręcić w Krakowie film "Lista Schindlera", opowieść o niemieckim przedsiębiorcy Oskarze Schindlerze, który w czasie II wojny światowej uratował przed śmiercią ponad 1100 Żydów. Film został nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową siedmioma Oskarami, a historia Żydów z getta krakowskiego i Fabryki Schindlera stała się znana całemu światu.
Dom Amona Götha
Na terenie obozu płaszowskiego pozostała tragiczna pamiątka - willa, w której mieszkał Amon Göth odpowiedzialny za likwidację krakowskiego getta w 1943 r. Ci nieliczni Żydzi, którzy przeżyli likwidację getta, przybyli tutaj, by pracować, lecz przez komendanta obozu w Płaszowie skazani byli na śmierć. Nieludzkie zarządzenia Götha doprowadziły do zagłady tysięcy ludzi.
Mur getta krakowskiego
Mur getta krakowskiego przy ulicy Lwowskiej jest ostatnią częścią muru, który otaczał getto krakowskie założone przez Niemców w Podgórzu w czasie II wojny światowej. Swym wyglądem perfidnie przypominał macewy ze cmentarza żydowskiego, zatem kojarzono go nie tylko z zamknięciem, lecz także i z nieuniknioną śmiercią dla Żydów mieszkających w getcie.
Pomnik Ofiar Holokaustu
Na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Płaszowie stoi pomnik ku czci osób, które straciły tu życie. Pomnik przedstawia pięć postaci stojących w szeregu, z głowami ugiętymi pod ciężarem kamiennego bloku i wyrwą w kamieniu na wysokości piersi. Na tylnej części rzeźby znajduje się napis: "W hołdzie męczennikom pomordowanym przez hitlerowskich ludobójców w latach 1943-1945".
Plac Bohaterów Getta
Przedwojenny Plac Zgody był w czasie okupacji niemieckiej głównym placem getta krakowskiego. Tutaj gromadzono i selekcjonowano Żydów, by wysłać ich do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Na Placu ginęli ludzie i przeprowadzano masowe egzekucje. Puste krzesła przypominają o likwidacji getta w roku 1943. Na rogu placu stała Apteka pod Orłem, którą prowadził Tadeusz Pankiewicz.