Zwiedzanie Drogi Królewskiej w Krakowie z przewodnikiem
Droga Królewska w Krakowie to słynny trakt, którym podążali zarówno królowie, jak i inni goście przybywający do dawnej stolicy Polski. Uroczysty wjazd do miasta wiódł przez Bramę i ulicę Floriańską do Rynku, dalej ulicami Grodzką i Kanoniczą na Wawel. Hołdy i tryumfy odbierali królowie i wielcy wodzowie. Tędy szły orszaki koronacyjne i pogrzebowe władców Polski.
Przykładowe tematy zwiedzania:
- Jak król zmierzał na Wawel? (dla dzieci i młodzieży)
- Domy słynnych ludzi przy Drodze Królewskiej
Proponowane wstępy:
- Dom Jana Matejki
- Jama Michalika
- Panteon Wielkich Polaków
- Muzeum biskupa Ciołka
Droga Królewska Kraków przewodnik zwiedzanie
Pomnik Grunwaldzki
Pomnik Grunwaldzki, stojący niedaleko dawnych murów miejskich, został postawiony w Krakowie dzięki staraniom wielkiego pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego w 500-lecie bitwy pod Grunwaldem. W czasie II wojny pomnik został zniszczony przez Niemców, a w roku 1976 odbudowany przez mieszkańców Krakowa. Tutaj mają miejsce uroczystości państwowe w święta narodowe.
Kościół Dominikanów
Kościół św. Trójcy w Krakowie jest jednym z najstarszych bazylik zakonnych. Dominikanie przybyli do miasta w średniowieczu, a mnisi związani byli często ze szlacheckimi rodami Odrowążów i Myszkowskich. W klasztorze żył św. Jacek Odrowąż i tutaj został pochowany. Również w kościele dominikanów zobaczymy słynną płytę nagrobną humanisty Kallimacha.
Ulica Floriańska
Początek Via Regia to ulica Floriańska, łącząca Bramę Floriańską z Rynkiem Głównym. To jedna z najczęściej odwiedzanych ulic miasta, z kamienicami pochodzącymi z rożnych epok. Nie jest długa, czeka na nas 335 m ale nie będziemy się nudzić! Przy niej mieszkał Jan Matejko, a kilka domów dalej bawili się twórcy Młodej Polski w Jamie Michalika.
Kościół św. Piotra i Pawła
Idąc Drogą Królewską w kierunku Wzgórza Wawelskiego mijamy imponujący kościół, przed którym na cokołach stoi 12 apostołów. To kościół św. Piotra i Pawła, pierwsza budowla barokowa w Królestwie Polskim. Należy do zakonu jezuitów, z którego pochodził wybitny kaznodzieja - Piotr Skarga. To jego pomnik stoi na placu nieopodal, a sam Skarga pochowany jest w krypcie Panteonu Narodowego pod kościołem.
Ulica Grodzka
Ulica Grodzka z placem Marii Magdaleny to na pierwszy rzut oka zabytki, sklepy, restauracje. Ale nie tylko, to też kościoły z różnych epok, od romanizmu (kościół św. Andrzeja), przez średniowiecze (kościół św. Marcina) i barok (kościół św. Piotra i Pawła). W średniowieczu znajdowało się tutaj centrum podwawelskiej osady Okół. Ulicę zamyka widok na Wawel.
Kościół św. Andrzeja
Kościół św. Andrzeja zbudowany został około roku 1080 w stylu romańskim. Początkowo służył jako kościół pielgrzymkowy oraz budowla obronna. Gdy w 1241 Tatarzy zdobyli miasto, mieszkańcy Krakowa, którzy uciekali na dźwięk hejnału, mogli się w nim ukryć. Kościół jest związany od 1320 z klaryskami mającymi niedaleko klasztor. Z tego czasu pochodzi gotyckie oratorium używane dziś jako zakrystia.
Kościół Franciszkanów
Wyjątkowe witraże Wyspiańskiego - piękne dzieło sztuki młodopolskiej - w krakowskiej bazylice św. Franciszka z Asyżu mają już 100 lat. Najbardziej znanym w bazylice witrażem jest "Bóg Ojciec - Stań się!" zdobiący okno nad chórem. A sam kościół kryje jeszcze wile innych tajemnic. A naprzeciw kościoła, przy ulicy Franciszkańskiej 3, znajduje się pałac arcybiskupi i słynne "Okno Papieskie".
Ulica Kanonicza
Ulica Kanonicza uważana jest za jedną z najpiękniejszych ulic Krakowa. Zobaczyć można tutaj wiele detali architektonicznych na kamienicach z czasów średniowiecza, renesansu, baroku czy klasycyzmu. Przy ulicy swe domy mieli przez wieki kanonicy obsługujący Katedrę Wawelską. Pod samym Wawelem mieszkał też Jan Długosz, biskup Ciołek i Karol Wojtyła.
Franciszkańska 3 - Okno Papieskie
Naprzeciw kościoła i klasztoru Franciszkanów znajduje się miejsce szczególne. Pałac Biskupi wraz ze słynnym Oknem Papieskim jest miejscem silnie związanym z Janem Pawłem II. Karol Wojtyła mieszkał tu przed wyjazdem na konklawe w roku 1978, wracał potem już jako papież i mieszkał w swym domu. Franciszkańska 3 to chyba najbardziej znany adres a całym Krakowie...