Zwiedzanie Akademii w Krakowie z przewodnikiem
Akademia Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, szczyci się bardzo długa tradycją. W dzielnicy uniwersyteckiej zawsze tętniło życie studenckie, tutaj w kolegiach uczono się i w bursach mieszkano. W czasie naszego spaceru zobaczymy najstarsze budynki Uniwersytetu, które budowane były od średniowiecza po XIX wieku i opowiemy o wielkich osobach, które tu studiowały.
Przykładowe tematy zwiedzania:
- Jak zostawało się żakiem i czego się uczono? (dla dzieci i młodzieży)
- Rola Uniwersytetu Jagiellońskiego w dziejach Polski
Proponowane wstępy:
- Muzeum UJ w Collegium Maius
- Kościół św. Anny
Akademia Kraków przewodnik zwiedzanie
Collegium Maius
Collegium Maius to najstarzy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Domy przy ulicy Jagiellońskiej zakupił król Władysław Jagiełło za pieniądze z testamentu swej żony, Jadwigi. W Collegium Maius mieściła się siedziba rektora, Biblioteka Jagiellońska, a dziś w przepięknych wnętrzach pokazujemy zbiory Muzeum UJ. Codziennie w określonych godzinach na dziedzińcu słynny zegar gra melodię średniowiecznego hymnu żaków "Gaudeamus Igitur" i zobaczyć możemy pochód osób związanych z uniwersytetem.
Biblioteka Jagiellońska
Stojąca przy Alejach Trzech Wieszczów Biblioteka Jagiellońska jest jedną z najstarszych bibliotek w kraju. Do dzisiaj zachowały się kodeksy, używane w XIV wieku. Tu znajdują się m.in.: rękopis Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium", rękopis "Bogurodzicy", czy słynne dzieło Jana Długosza opisujące chorągwie krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem - "Banderia Pruthenorum".
Grający zegar w Collegium Maius
Collegium Maius to miejsce szczególne. W najstarszym budynku uniwersytetu w Polsce możemy przenieść się w dawne wieki. Codziennie, w określonych godzinach, przy dźwiękach melodii hymnu żaków "Gaudeamus Igitur" ma miejsce uroczysty pochód w jednym z okien... Maszerują osoby ważne dla Akademii Krakowskiej, ważne dla nauki, miasta, kraju.
Kościół św. Anny
Kościół św. Anny był i jest kościołem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego. To typowy przykład baroku z dekoracją stiukową. Projektantem kościoła był Tylman z Gameren, prace przy jego budowie prowadził architekt Franciszek Solari, natomiast bogaty wystrój wnętrza, zadziwiający malarstwem iluzjonistycznym, zaprojektował i wykonał Baltazar Fontana.
Collegium Novum
Na Plantach, między drzewami, wyrasta przed nami wielki gmach z czerwonej cegły. To Collegium Novum, siedziba rektora UJ. W auli budynku odbywają się uroczystości inauguracyjne każdego roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ten neogotycki gmach został zbudowany w latach 1883-1887 w miejscu bursy Jeruzalem, która stała tu w średniowieczu.
Pomnik Mikołaja Kopernika
Podążając Plantami, niedaleko Collegium Novum zobaczymy ukryty wśród drzew pomnik najsłynniejszego studenta Akademii Krakowskiej - Mikołaja Kopernika. Pomnik ten znajdował się początkowo na dziedzińcu Collegium Maius, jednakże w związku z remontem budynku związanym z 600-leciem Uniwersytetu w roku 1964, znalazł się na obecnym miejscu.
Sonderaktion Krakau
6 listopada 1939 w auli Collegium Novum zebrali się profesorowie uczelni krakowskich, by wysłuchać obowiązkowego wykładu przygotowanego przez niemieckie władze okupacyjne. Jednakże był to tylko pretekst, wykład się nie odbył. Pod Uniwersytetem czekały na profesorów ciężarówki i zaaresztowanych naukowców wywieziono do obozów w Sachsenhausen i Dachau.
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Jagielloński to najstarsza uczelnia w kraju i druga po Pradze czeskiej w Europie środkowej. Została założona jako Akademia Krakowska przez króla Kazimierza Wielkiego w roku 1364. Szybko rozwinęła się w prężny ośrodek naukowy kształcący studentów prawa, astronomii i medycyny. Dzisiaj na Uniwersytecie studiuje blisko 40 tysięcy studentów, UJ to druga największa uczelnia w kraju.